subject close

Ufak bir atölyeden başlayan iş yaşamını aile şirketine, ardından da farklı sektörlerde hizmet veren bir Holding’e dönüştüren Faik Çelik, başarısının sırrını 3 kelimeyle özetliyor; "şeffaflık", "dürüstlük" ve "çalışkanlık”.

Faik ÇELİKKurucu

1953 yılında Ankara'nın Polatlı ilçesinde doğdu. Polatlı Devrim İlkokulu’nu bitirdi. 1966 yılında ailesiyle beraber Bursa’ya taşınan Faik Çelik, 1967 yılında iş hayatına başladı. 1974 yılında Türkiye’de pek bilinmeyen kalıpçılığın istikbal vaat ettiği düşüncesiyle kalıpçılık alanına geçen Faik Çelik, ilk atölyesini 1976 yılında açtı. 30 metrekarelik atölyede başladığı iş yaşamında kısa sürede yükselen Çelik, önce Tofaş Yan Sanayisi’ne daha sonra da Tofaş Fabrikası’na kalıp yapmaya başladı. 1993 yılında Beyçelik Otomotiv A.Ş’yi kuran Faik Çelik, 15 yıl içinde 30 metrekarelik atölyeden 3.000 metrekarelik alan üzerine kurulu fabrikasında hizmet vermeye başladı.

1996 yılında ürün yelpazesine “Panel Radyatör” üretimini ekleyen Faik Çelik, Beyçelik çatısı altında Çelikpan’ın üretimini başlattı. 1998 yılında İtalyan Emarc şirketiyle ortak Emarc-Çelik’i kuran Faik Çelik, otomotiv yan sanayinde yeni bir atılım yaptı. Sektör yelpazesini genişleten Faik Çelik, 2006 yılında Çelik Grup Şirketleri’ni Faik Çelik Holding çatısı altında topladı. Holding kurulduktan sonra da yeni şirketlerin kuruluşu, yeni sektörlere atılımlar birbirini takip etti.

Ufak bir atölyeden başlayan iş yaşamını aile şirketine, ardından da farklı sektörlerde hizmet veren bir Holding’e dönüştüren, Faik Çelik, başarısının sırrını 3 kelimeyle özetliyor; "şeffaflık", "dürüstlük" ve "çalışkanlık”. Faik Çelik, ulaşılabilir ve yapılabilir şeylerin hayal edilmesi gerektiğini hayal edenlerin çalışmadan hayallerine ulaşmalarının ise mümkün olmadığını öğütlüyor. Beyçelik Holding bu felsefeye dayanarak çalışmalarını emin adımlarla sürdürüyor.

Ekonomik gelişimle beraber topluma katkının önemine inanan Faik Çelik Sosyal sorumluluk gereği çeşitli girişimlerde bulunuyor;

  • Faik Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  (2006)
  • Uludağ Üniv. Müh. Mimarlık Fak. Otomotiv Müh. Bölümü (2009)
  • Bulduk Çelik Huzur evi (2010)
  • Rahime Çelik Spor ve Konferans Salonu (2011)
  • Faik Çelik İlahiyat Kampüsü (2013)
  • Uludağ Üniversitesi Nazlı Çelik Onkoloji ve Kemoterapi Polikliniği( 2018)

Faik Çelik, ülkesine kattığı değer ve eğitim alanına yaptığı yatırımlardan dolayı 2010 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülüne layık görüldü. Çelik, aynı zamanda Uludağ Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanına da sahiptir.