subject close

Beyçelik Holding’in sosyal sorumluluk projesi Beyçelik ile Aklım Yenilikte ile çocukları yaratıcı ve inovatif düşünmeye teşvik etmek, beyin fırtınası becerilerini ve farklı düşünme yeteneklerini geliştirmek amaçlanıyor. Çocukları yeniliğe ve keşfetmeye yöneltmek için gerçekleştirilen İnovasyon Atölyeleri eğlendirici ve öğretici bir yaratıcı düşünme oyunu ile başlıyor. “İnovasyon Nedir, Ne Değildir?” sunumunun ardından çocuklar otomotiv, enerji ve iklimlendirme sektörlerinde belirlenecek bir probleme çözüm modeli olacak inovatif fikirlerin üretimi için beyin fırtınası yapıyor. Çözümlerini geliştiren takımlar, çözüm modellerini anlattıkları sunumlarını gerçekleştiriyor. Yaratıcı ve yenilikçi düşünmeye dikkat çekmek, beyin fırtınası becerilerini ve farklı düşünme yeteneğini geliştirmek için yapılan atölyelerde, çocuklar karmaşık problemler çözerken ve yeni durumlarla karşı karşıya kalırken alternatiflere açık olmayı öğreniyor.

Makarna Kulesi Tasarlama Atölyesi ise yaratıcılık ve yenilikçi düşünme üzerine kazanımlar sağlayan bir çalışma. Bilim ve mühendislikte ekip çalışmasının ve başarısızlığın önemini anlatan, iyi tasarım teknikleriyle zayıf malzemelerin bile daha güçlü hale getirilebileceğini ve bir kule inşa ederken kütle dağılımının önemli bir husus olduğunu gösteren bir atölye çalışmasıdır.

Beyçelik ile Aklım Yenilikte için özel olarak yazılan “Sihirli Baston” tiyatro oyununda Aslı, Şule ve Emre isimli üç arkadaş mahallenin genç ruhlu yaşlısı Yılmaz Dede’ye sürpriz bir doğum günü hediyesi hazırlıyor. Çocuklar, hediye için düşündükleri fikirler ile Yılmaz Dede’nin baston ihtiyacını karşılarken, geliştirdikleri yenilikçi düşüncelerle hediyelerine işlevsellik ve yaratıcılık katıyor. Çocuklar bu keyifli tiyatro oyunu ile eğlenirken, sorunlara farklı bir pencereden bakmayı da deneyimliyor.

Beyçelik ile Aklım Yenilikte veliler için de özel bir bölüm yer alıyor. Çocuklar atölyelerde keyifli vakit geçirirken veliler de eğitmen tarafından bu proje için özel hazırlanan "İnovatif Çocuklar Nasıl Yetiştirebiliriz?" konulu eğitimin videosunu izleyebiliyor. Video içeriğinde : İnovatif Çocuklar Nasıl Yetiştirebiliriz? İnovatif Düşünmeyi Destekleyen Oyunlar, Etkinlikler- Araçlar, Dijital Dünyada İnovatif Çocuklar Yetiştirmek (Oyunlar, Platformlar, Kodlama),Anne ve Baba Olarak Koçluk/Mentorluk Becerileri, Geleceğin Meslekleri ve Yetkinlikleri başlıkları yer alıyor.

8-11 Yaş aralığındaki çocukları hedefleyen projenin ikincisi 22-23-24 Haziran 2023 tarihlerinde ücretsiz olarak Bursa Atatürk Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşti. Katılım gösteren tüm çocuklarımıza teşekkür ederiz.

Detaylı bilgi için tıklayınız